Dama Stile

Garanti Süreci


Oldukça sık, bir öğeyi seçip başarıyla satın aldıktan sonra bile, teslimat sürecinde ya da sonrasında, iade başvurusunda bulunurken ya da garantimizi kullanmak için başvuruda bulunurken, daha sonra değiştirmek veya onarmak isteyebileceğimiz bazı şeyler olabilir. Burada, mağazamızın garanti politikasının nasıl çalıştığını ve bizimle alışveriş yaparken nasıl kullanabileceğinizi açık bir şekilde anlatmaya çalışacağız

Hangi Ürünler Garanti Kapsamındadır?

Firmamızdan alınan ürünlerin açıklamasında belirtilen bir garanti süreci mevcut ise, verilen süreç içerisinde gereken destek sağlanmaktadır.
  • Onarım ve Yenileme 

    Garanti süreci içerisinde olan ürünler belirli kurallara uygun olarak kapsama dahil ise ücretsiz olarak değişim sağlanır. Bunun dışından belirli bir ücret karşılığında tamir edilebilir ürünlerde mevcuttur.
  • Farklı Garanti Türleri 


    Bir kaç firmanın ürünü sattığımız için her firmanın kendi politikasına göre içerikler değişebilir. Lütfen kontrol ediniz.
  • Garanti İstisnaları 

    Kullanıma uygun olmayan, kişilerden kaynaklı hasarlada ürünler garantiye tabi tutulmaz. Bu ürünler üretici firmalar tarafından incelenerek gerekli raporlar hazırlanır ve tarafınıza sunulur.

Değişim ve İade

Bir değişikliği veya iadeyi doldurmak kolay bir işlemdir; satın alma belgenizden (genellikle aldığınız makbuzlardan), ürünün kendisinden ve sizin tarafınızdan basılan ve paketin başına konan iade etiketinden başka bir şey gerektirmez. .

To Top